Logga in

Visa fullständig version : Byta hållaren för bromsvätska



owenil
2012-10-14, 13:21
Om man nu ska byta originalreglagen på styret, inklusive hållaren för bromsvätska, hur då göra för att inte tappa trycket?

TCKalle
2012-10-14, 13:40
Om man nu ska byta originalreglagen på styret, inklusive hållaren för bromsvätska, hur då göra för att inte tappa trycket?

Förstår inte riktigt vad du menar. Byter du ut bromcylinder o ch vätskebehållare måste du givetvis fylla på nytt och lufta systemet och på så vis bygga upp trycket.

owenil
2012-10-14, 14:07
Bara vätskebehållaren på styret.

admin
2012-10-14, 14:25
Förstår inte heller helt, men då du ska byta behållaren med bromsvätskan i, måste du som TCKalle skriver byta västska och lufta/blöda systemet. Du "bryter" själva vätskelöpet och då finns inga genvägar. Hade du endast bytt styre så är det bara att flytta över behållaren.

owenil
2012-10-14, 14:31
Byter till kromade delar. Så skadan är skedd så fort jag öppnat behållaren på styret?

hegtor
2012-10-14, 14:35
Nei.. lokket til påfylling kan du åpne,men om du tar av slangen så må du lufte. Og da må du pumpe gjennom ALT fra beholderen og ned.
fordi luftboblen da vil våre höyst oppe.

admin
2012-10-14, 14:36
Byter till kromade delar. Så skadan är skedd så fort jag öppnat behållaren på styret?

Nej, locket kan du ta bort, men sen är det stopp. Du kan inte bara hälla över vätskan i den nya. Kortfattat: Töm hela systemet fram via nippeln på oket, skaffa nya kopparpackningar till banjosarna. På med grejerna på nya behållaren, fyll på ny vätska och sen är det dags att lufta/blöda systemet och få bort all luft i slangen. Utan tidigare erfarenhet är detta ett ganska svårt moment så är du osäker, låt en mekaniker göra det åt dig.

OBS! DOT-vätskan är inte snäll mot lack och andra ytor. Var försiktig.

hegtor
2012-10-14, 14:39
Hmm.. litt treg adn; idag..

Litt mange drinker igår?

admin
2012-10-14, 14:46
Hmm.. litt treg adn; idag..

Litt mange drinker igår?

haha, nä dricker inte, men bygger ett styre samtidigt :)

owenil
2012-10-14, 18:41
Ok, tack för hjälpen.

Girlie Bike User
2012-10-14, 22:23
Håll bara reda på att du häller i rätt bromsolja. Kolla locket till bromsbehållarn där brukar det stå vilken DOT olja du skall använda. Harley har i många år använt DOT5 bromsvätska som är silikonbaserad och ej skadlig för lack. Senare årsmodeller använder DOT4 som är skadligt för lack. OBS, VARNING blanda inte dessa 2 typer av bromsolja. De är ej blandningsbara.

owenil
2012-10-14, 23:02
Helt riktigt. Det står DOT4 på min.