handdator

Visa fullständig version : Gammal på hoj- Ny på Harley.



Big_Swede
2019-05-31, 17:52
Ja så kan man nog sammanfatta mig.

Jag heter Mikael Holmfeldt. Företagare och motorentusiast. Blir 50 iår. (fan är ju gråskäggig för tusan)
Har åkt mc sedan 1989 och bara japs för hela slanten. Skrevraketer, mossrivare och slicksförsedd custom (vilket visade sig INTE var så smart kombo men väldigt udda vid korvmojjen) Sålde sista "äventyrshojen" 2017 och fick börja med stödhjulshobby och bigblock 8a.

Nu har dock det börjat klia i händerna så nu lusläses alla säljesannonserna med sikte inställt på Amerikanskt. Det bästa från USA är ju vinkelbyggt.

Hos lokala HD handlarn så har frun och jag kikat på en elektra ultra classic (tror jag di heter) och kände att det där borde passa en överviktig gråhårig föredetting som aldrig blir vuxen.
Kan dock i ärlighetens namn inte begripa hur man tolkar alla typbeteckningar osv osv.
Hoppas dock kunna hitta svar härinne.

Tack.

minhoj
2019-06-01, 17:17
Välkommen hit!
Tyvärr kan jag inget om hojar som är tillverkade på detta årtusendet...:I:
Själva kör vi FXWG -85 & XL -99
Lycka till med letandet!

Caspher
2019-06-03, 17:06
http://www.ridersinfo.net/harleydavidsonmodels.html

En röra, dessa modellbeteckningar. Finns info på många ställen och denna länk är till ett av dem.
Bara att börja plugga in dem i minnet ...
Jag har inte koll på om alla finns med i just denna lista.