handdator

Visa fullständig version : Immobiliser Sportster 2004



Johan Nilsson
2014-06-19, 19:59
Har ett problem med min sportster.. Immobilisern funkar kanon överallt, utom på parkering utanför mitt jobb.. Hemma så när man trycker på knappen så blinkar det till o du kan starta, är jag på jobbparkeringen så får jag ibland hålla på flera min innan knapptryckningen fungerar (ibland vägrar den helt och har då fått byta batteri vilket gjorde att den funkade just då, dagen efter var det dock samma problem ).. Har alltså "bara" problem på ett ställe (har dock provat att parkera på lite olika ställen påparkeringen med tanke på ev magnetfält mm men tyvärr samma resultat) Och på alla andra ställen så funkar Immobiliser perfekt.. Är rätt trött på att aldrig veta om jag får igång moppen när jag ska hem från jobbet o slänger då här ut en fråga om hur man bär sig åt för att koppla ur Immobiliser (går det förresten??) Eller har ni nån annan lösning på vad problemet kan vara??

Jobbar på en stor industri (ABB), Där vi tillverkar större versioner av kablar, vilket gör att vi använder rätt så stora maskiner som i sin tur behöver rätt mycket ström (till provning mm) Misstänker att detta kan ha med det hela o göra (magnetfält kan ju ev också ha med problemet att göra) Förslag någon???

B-Twin
2014-06-19, 20:48
Nu kanske jag är ute på hal is och cyklar, men det låter som ett klassiskt problem med olika prylar på samma frekvensband ( 433 Mhz ), det är en fri frekvens där allt möjligt skit ligger och har du en sändare i närheten på p-platsen så kommer du få ett sånt problem. Jag vet inte om immobilisern (fob-en) nyttjar det bandet, men jag skulle inte bli förvånad..

Sen är lösningen på vad man gör? Kopplar ur den låter ju enklast?